Japonia: nowy sposób na odpady z tworzywa sztucznego

Japońscy naukowcy odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zanieczyszczający środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie, którego zbudowana jest większość butelek na napoje. 

Zespół badaczy na łamach „Scientific Reports” opisał bakterię, która może pomóc w rozwiązaniu poważnego kłopotu na dwa sposoby. Po pierwsze, jest ona zdolna do rozkładania PET używanego do wyrobu butelek, ubrań, opakowań i całej masy innych produktów. Jednocześnie wytwarza substancję, którą można wykorzystać w charakterze tworzywa bezpiecznego dla środowiska.

„Wierzymy, że odkrycie to może być ważne z punktu widzenia redukcji zanieczyszczeń plastikiem. Pokazaliśmy, że w bakterii I. sakaiensis degradacja PET i synteza PHB są z sobą funkcjonalnie połączone. Może to oznaczać nową ścieżkę, w której bakterie rozkładają trudny w przetwarzaniu PET i wykorzystują powstające substancje do syntezy biodegradowalnego plastiku PHA” – podkreśla Shosuke Yoshida, jeden z odkrywców rewolucyjnej metody.

Więcej na: www.focus.pl

więcej
  • przez oigospl

Projekt określający zasady ROP już dostępny

Długo oczekiwany projekt nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, określający zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) jest już dostępny na stornach Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że publikacja projektu oznacza rozpoczęcie konsultacji projektowanych przepisów ze stroną społeczną. W ich ramach planowane są spotkania publiczne z przedstawicielami branży.
Wszystkie podmioty, które są zainteresowane omówieniem zaproponowanych przepisów i wypracowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań mogą kontaktować się mailowo z resortem.

Więcej na: www.gov.pl/web/klimat/rozpoczecie-konsultacji-spolecznych-w-sprawie-rop 

Projekt dostępny jest tutaj

więcej
  • przez oigospl

Kolejny list organizacji odzysku opakowań ws ROP

Jak podaje Związek ELEKTRO-ODZYSK oraz osiem największych organizacji odzysku opakowań, reprezentujących ponad 50 proc. rynku zabrało głos w kwestii wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). W liście złożonym na ręce Wiceministra Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby zapewniają o pełnej gotowości do pracy nad projektem, w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. Źle wdrożony system może bowiem spowodować wzrost cen produktów w opakowaniach.

Według szacunków, dzięki organizacjom odzysku tylko w 2020 roku do gmin trafiło ponad 150 milionów złotych w postaci dopłat za zbiórkę odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Niezależnie od tego organizacje przekazały kolejne 130 milionów złotych dofinansowania w ramach zbierania pozostałych odpadów opakowaniowych, co daje łącznie prawie 300 milionów złotych. Jest to prawie 7 razy więcej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to wprowadzający wpłacali do systemu jedynie 40-50 milionów złotych rocznie.

Więcej na: www.elektro-odzysk.pl

więcej
  • przez oigospl

Prekonsultacje dla ROP

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się spotkania konsultacyjne ministra Jacka Ozdoby  o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Wiceminister podkreślił, że jest to najważniejsze ze spotkań konsultacyjnych ws. ROP, a projekt ma być realnym wsparciem dla branży recyklingu.

Ministerstwo zadeklarowało długofalowe inwestowanie w system, który zapewni odpowiednio wysoki strumień odpadów do recyklingu, adekwatny do rosnących poziomów recyklingu oraz zmniejszenie opłat dla produktów wytworzonych z recyklatów. Paweł Sosnowski, naczelnik departamentu gospodarki odpadami w MKiŚ podkreślił, że projekt ROP będzie zawierał narzędzia zwiększające popyt na recyklaty.

więcej
  • przez oigospl

Znamy wytyczne ws ROP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wytyczne w zakresie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

Wśród najważniejszych zmian jest wprowadzenie, obok opłaty produktowej, dodatkowej opłaty opakowaniowej, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczone dla gospodarstw domowych.

“Mając na uwadze, że wprowadzający nadal będą posiadali obowiązki w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych, zostanie utrzymana opłata produktowa. Należy zauważyć, że są to niezależne od siebie opłaty. Opłata opakowaniowa będzie związana z wprowadzaniem do obrotu produktów w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych, a opłata produktowa jest związana z niezrealizowaniem ustawowych celów w zakresie przetwarzania odpadów opakowaniowych, w tym także innych niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (tj. zbiorczych i transportowych)” czytamy w założeniach.

Więcej na: archiwum.bip.kprm.gov.pl/

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.