Maj 2020

ZPP: Kontrowersyjny podatek od plastiku

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytycznie ocenie wprowadzanie jakichkolwiek danin o charakterze sektorowym i wybiórczym. Uważamy, że system podatkowy powinna cechować powszechność – dużo łatwiej, skuteczniej i taniej jest egzekwować należności na jednolitych zasadach od dużego kręgu podmiotów, niż od wielu grup podmiotów, według różnych reguł. Mając to na uwadze, krytycznie oceniamy wszelkiego rodzaju propozycje zmierzające do wprowadzenia podatku od wyrobów plastikowych, szczególnie jeśli miałoby się to stać w tak trudnym, kryzysowym czasie pandemii.

Związek podkreśla, że „wszelkiego rodzaju daniny nakładane wybiórczo na określone produkty czy branże prowadzą do zwiększenia poziomu skomplikowania systemu podatkowego” – czytamy w stanowisku. Związek sprzeciwia się propozycjom wprowadzania „podatku od plastiku”, krytycznie oceniając zarówno samą koncepcję, jak i pomysł jej realizacji w warunkach kryzysu.

Więcej na: zpp.net.pl

więcej
  • przez oigospl

Raport z badania opinii przedsiębiorców branży odpadowej

Zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym przez serwis odpady-help.pl wraz z kancelarią prawną SSW Pragmatic Solutions, przedstawiający sytuację w branży gospodarki odpadami w kontekście zmian i zaostrzenie przepisów, które miało miejsce w ostatnich latach.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z raportu z podziałem na obydwie grupy:

Firmy gospodarujące odpadami:

  • prawie połowa przedsiębiorców rozważa zakończenie działalności zakresie zbierania i przetwarzania odpadów (14% już to faktycznie planuje),
  • prawie połowa firm rozważa rezygnację z gospodarowania odpadami niebezpiecznymi,
  • koszty związane z dostosowaniem istniejących instalacji lub miejsc magazynowania odpadów do nowych wytycznych (np. monitoring, wytyczne ppoż.) sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych,
  • roczne koszty związane z zabezpieczeniem roszczeń wahają się od kliku do nawet kilkuset tysięcy złotych,
  • aż 84 % ankietowanych przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem uprawnionego odbiorcy odpadów,
  • większość ankietowanych wskazała na konieczność dopłacania do odbioru odpadów surowcowych (makulatura, tworzywa sztuczne).

Firmy wytwarzające odpady:

  • praktycznie wszyscy (95%) zaobserwowali wzrost cen za odbieranie odpadów, przy czym w prawie połowie przypadków jest to wzrost kilkukrotny,
  • ponad ¾ ankietowanych ma problem ze znalezieniem uprawnionego odbiorcy odpadów,
  • spadek cen, a nawet konieczność dopłaty do odpadów surowcowych – ponad 2/3 ankietowanych zadeklarowało konieczność dopłaty do odbioru makulatury.

Więcej na: odpady-help.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.