2019

System kaucyjny coraz bliżej?

Minister Klimatu, Michał Kurtyka w wywiadzie dla Radia Plus odniósł się do wcześniejszych zapowiedzi resortu dotyczących wprowadzenia w naszym kraju systemu kaucyjnego dla opakowań. Zapowiedział, że system jest niezbędny, aby uzdrowić system gospodarki odpadami w Polsce.

– Jestem przekonany, że system kaucyjny jest niezbędny ze względu na konieczność nadania wartości odpadom – mówił Kurtyka, zapowiadając chęć dialogu na temat ewentualnie przyjętych rozwiązań ze środowiskiem przedsiębiorców.

– Wtedy kiedy nadamy wartość odpadom będziemy w stanie obniżyć koszty gospodarki odpadami dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ale również do tego, by ograniczyć marnotrawstwo. Kiedy patrzymy, ile tych opakowań jest, to wydaje się, że to nie jest do końca racjonalny sposób gospodarowania – dodał.

Przypomnijmy, że temat wprowadzenia na polski rynek gospodarowania odpadami systemu kaucyjnego pojawił się już w 2017 roku. Wtedy to, po analizie przygotowanej przez firmę Deloitte szacunkowy koszt 5 letniej implementacji takiego systemu kształtował się na poziomie 19-24 mln zł.

Więcej na: www.radioplus.pl

więcej
  • przez oigospl

Główny Urząd Statystyczny o odpadach

Jak wynika z najnowszego raportu GUS dotyczącego m.in. gospodarki odpadami za rok 2018, wytwarzamy coraz więcej odpadów w naszych domach.

Raport pokazuje, że rocznie statystyczny Polak wytwarza 325 kg odpadów komunalnych. Nadal jesteśmy jednak poniżej średniej europejskiej. Do recyklingu trafiło 26 proc. odpadów. Poprawia się selektywna zbiórka.

W 2018 r. wytworzono 12 485 tys. ton odpadów komunalnych i odnotowano wzrost wytworzenia o 4,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca z 311 kg w 2017 r. do 325 kg w 2018 r.

Najwyższy wskaźnik ilości wytworzonych odpadów na mieszkańca, wynoszący 394 kg, odnotowano w 2018 r. w województwie dolnośląskim, do czego zdecydowanie przyczyniło się miasto Wrocław wytwarzając 531 kg odpadów komunalnych na mieszkańca.

Najniższą wartość tego wskaźnika osiągnięto w województwie świętokrzyskim, gdzie na mieszkańca przypadało 201 kg odpadów komunalnych wytworzonych w ciągu roku.

Więcej na: stat.gov.pl

więcej
  • przez oigospl

Pilotaż otwartego systemu BDO rozpoczęty

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, rozpoczął się pilotaż otwarty systemu BDO, w którym mogą wziąć udział wszystkie podmioty posiadające wpis w Rejestrze-BDO. 

Aby skorzystać z pilotażu należy zalogować się do serwisu pod adresem https://bdo-test.mos.gov.pl.

Logowanie uczestników pilotażu będzie odbywało się za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej oraz dostawców tożsamości (tj. Profil Zaufany, bankowość elektroniczna lub inni dostawcy). Po potwierdzeniu tożsamości osoby fizycznej przez Węzeł Krajowy użytkownik otrzyma dostęp do konta testowego w BDO.

Więcej na: bdo.mos.gov.pl

więcej
  • przez oigospl

Kamień milowy w zagospodarowaniu elektroodpadów

Nowa dyrektywa Komisji Europejskiej w walce z problemem elektroodpadów

Reperować zamiast wyrzucać. Urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny być łatwiejsze do naprawy. Tak stanowi nowa dyrektywa UE. To kamień milowy, twierdzą obrońcy środowiska. Dyrektywa ta ma także pewne luki.

Komisja Europejska wydała nową dyrektywę w tej sprawie. Przewiduje ona, że od roku 2021 począwszy, producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych w UE obok podania dokładnych danych na temat zużywanej przez nie energii elektrycznej, po raz pierwszy będą musieli także ułatwić naprawę i wydłużyć okres użytkowania takich urządzeń jak pralki, zmywarki, lodówki, silniki elektryczne, źródła światła i monitory LED. Poza tym producenci muszą zagwarantować dostępność części zamiennych do nich przez przynajmniej 10 lat po ich zakupie. Nową dyrektywą nie są objęte laptopy i smartfony.

Więcej na: gazeta.pl

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo Środowiska staruje z nową kampanią

„Piątka za segregację” to nazwa nowej kampanii Ministerstwa Środowiska dotyczącej popularyzacji zasad prawidłowej segregacji i postępowania z odpadami komunalnymi. Hasło to nawiązuje do wprowadzonego ostatnio w naszym kraju Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Program ten skierowany jest zarówno do samorządów jak i właścicieli nieruchomości, a także mieszkańców blokowisk.

Celem całej kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  • Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Więcej informacji na stronie kampanii: https://naszesmieci.mos.gov.pl/

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.