2020

Nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalona przez Sejm

W czwartek 17 grudnia br. Sejm poparł senackie poprawki do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy mają pozwolić gminom rozliczyć się z odpadów za 2020 r. w korzystniejszy dla nich sposób.

Niższa izba parlamentu poparła cztery poprawki, jakie do noweli zaproponował Senat. Jedna z nich stanowiła, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 31 grudnia 2020 roku. Pierwotnie część przepisów miała zacząć obowiązywać po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy. Kolejna ze zmian popartych przez Sejm, pozwala na zawieszenie poboru kar od gmin, które nie wywiązały się z uzyskania odpowiedniego poziomu recyklingu odpadów.

Według nowoprzyjętych przepisów gminy za rok 2020 będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania. Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych

Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta Andrzej Dudy.

Więcej na: portalkomunalny.pl i www.sejm.gov.pl

 

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo powołuje nowy zespół doradczy ds. gospodarki odpadami

Ministerstwo Klimatu i Środowiska powołało nowy zespół doradczy, którego głównym celem będzie opracowanie systemowych rozwiązań dla gospodarki odpadami w Polsce.

Zespół ten zająć ma się także opracowaniem rozwiązań umożlwiających obniżenie kosztów funkcjonowania i usprawnienia gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi i rozszerzoną odpowiedzialnością producentów opakowań (ROP).

Prace dotyczyć będą również ponownego użycia produktów, wykorzystania bioodpadów do produkcji nawozów i środków poprawiających właściwości gleby oraz rozwiązań pozwalających zapobiegać powstawaniu odpadów (w tym żywnościowych).

Więcej na: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo potwierdza BDO i JPK VAT dopiero w 2022 roku

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdzili podczas kolejnego posiedzenia Zespołu Roboczego ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami w Radzie Przedsiębiorców przy Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które odbyło się 28 października br., iż integracja bazy danych o odpadach z bazą podatkową zostanie wprowadzona rok później niż było to planowane – czyli w 2022 roku.

– Jeżeli chodzi o (...) datę wejścia w życie modułu, to na pewno nie wejdzie on w życie 1 stycznia 2021 r. – powiedziała Dominika Tocka kierująca zespołem ds. BDO w Departamencie Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Potwierdził to również Marek Goleń, ekspert w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Całe posiedzenie można obejrzeć na kanale Rzecznika MŚP: www.youtube.com

więcej
  • przez oigospl

JPK VAT i BDO

18 września br. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o odpadach, który ma wprowadzić obowiązek wpisywania danych z faktur do systemu BDO dokumentujących co najmniej jedną czynność w gospodarowaniu odpadami w zakresie: numer faktury, data wystawienia faktury, NIP nabywcy, kod odpadu i masę w tonach, wartość sprzedaży netto i kwotę należności ogółem. Jak czytam na portalu odpady-help.pl obowiązek ten będzie dotyczył posiadaczy odpadów, sprzedawcy odpadów lub pośredników w obrocie odpadami, wystawiających fakturę lub rachunek, które obejmują przekazanie odpadów zrealizowane na podstawie karty przekazania odpadów lub karty przekazania odpadów komunalnych.

W projekcie proponuje się, by w związku z wprowadzeniem obowiązku korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w zakresie dokumentowania obrotu odpadami, dane z BDO weryfikować z danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową dzięki JPK VAT.

Zmiana ta ma umożliwić weryfikację informacji zawartych w dokumentach ewidencyjnych tworzonych na bieżąco w specjalnym module BDO z danymi ewidencjonowanymi przez administrację skarbową w jednolitych plikach kontrolnych. Koszt budowy i wdrożenia tego modułu oszacowano na niemal 15,5 mln zł.

Więcej na: legislacja.rcl.gov.pl

więcej
  • przez oigospl

System kaucyjny potrzebuje ram prawnych

Jak czytamy na portalu komunalnym na początku września odbyło się posiedzenie senackiej komisji środowiska, na której wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, określił się jako „entuzjasta” systemu kaucyjnego. Podkreślił, że system ten miałby być wprowadzony razem z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów, a przy tym być… dobrowolny.

Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Północno-Wschodniej w ramach Grupy TOMRA zwraca uwagę, że mówiąc o opłacie za odpady, przede wszystkim należy zacząć od rozróżnienia mieszkańca i konsumenta. W tej chwili bowiem za wszystko płaci mieszkaniec, niezależnie od tego, ile śmieci wyprodukuje – czy będzie to jedna butelka po wodzie w miesiącu, czy dziesięć dziennie. Dlatego powinniśmy dążyć do wprowadzenia zasady „pay as you throw”, czyli do płacenia za tyle odpadów, ile wyprodukujemy. – Jeśli ktoś pije 10 wód mineralnych dziennie, niech za 10 butelek dziennie płaci – mówi Anna Sapota. – Z tym związana jest rozszerzona odpowiedzialność producenta, zgodnie z którą to nie gmina, a producent musi zagospodarować odpad, który powstał po zużyciu przez klienta jego produktu. Z rozmów z przedstawicielami branży wynika, że większość interesariuszy jest już przygotowana na tę zmianę – dodaje.

Więcej na:portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.