2021

Kolejny list organizacji odzysku opakowań ws ROP

Jak podaje Związek ELEKTRO-ODZYSK oraz osiem największych organizacji odzysku opakowań, reprezentujących ponad 50 proc. rynku zabrało głos w kwestii wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). W liście złożonym na ręce Wiceministra Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby zapewniają o pełnej gotowości do pracy nad projektem, w celu wypracowania najlepszych rozwiązań. Źle wdrożony system może bowiem spowodować wzrost cen produktów w opakowaniach.

Według szacunków, dzięki organizacjom odzysku tylko w 2020 roku do gmin trafiło ponad 150 milionów złotych w postaci dopłat za zbiórkę odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Niezależnie od tego organizacje przekazały kolejne 130 milionów złotych dofinansowania w ramach zbierania pozostałych odpadów opakowaniowych, co daje łącznie prawie 300 milionów złotych. Jest to prawie 7 razy więcej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to wprowadzający wpłacali do systemu jedynie 40-50 milionów złotych rocznie.

Więcej na: www.elektro-odzysk.pl

więcej
  • przez oigospl

Prekonsultacje dla ROP

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się spotkania konsultacyjne ministra Jacka Ozdoby  o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Wiceminister podkreślił, że jest to najważniejsze ze spotkań konsultacyjnych ws. ROP, a projekt ma być realnym wsparciem dla branży recyklingu.

Ministerstwo zadeklarowało długofalowe inwestowanie w system, który zapewni odpowiednio wysoki strumień odpadów do recyklingu, adekwatny do rosnących poziomów recyklingu oraz zmniejszenie opłat dla produktów wytworzonych z recyklatów. Paweł Sosnowski, naczelnik departamentu gospodarki odpadami w MKiŚ podkreślił, że projekt ROP będzie zawierał narzędzia zwiększające popyt na recyklaty.

więcej
  • przez oigospl

Znamy wytyczne ws ROP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wytyczne w zakresie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

Wśród najważniejszych zmian jest wprowadzenie, obok opłaty produktowej, dodatkowej opłaty opakowaniowej, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczone dla gospodarstw domowych.

“Mając na uwadze, że wprowadzający nadal będą posiadali obowiązki w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych, zostanie utrzymana opłata produktowa. Należy zauważyć, że są to niezależne od siebie opłaty. Opłata opakowaniowa będzie związana z wprowadzaniem do obrotu produktów w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych, a opłata produktowa jest związana z niezrealizowaniem ustawowych celów w zakresie przetwarzania odpadów opakowaniowych, w tym także innych niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (tj. zbiorczych i transportowych)” czytamy w założeniach.

Więcej na: archiwum.bip.kprm.gov.pl/

więcej
  • przez oigospl

Konfederacja Lewiatan o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów

Parapodatkowy system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) z centralnym poborem i arbitralną dystrybucją opłat, nie zwiększy recyklingu odpadów, a podwyższy koszty. W zdecydowanej większości krajów UE mamy do czynienia z modelem, w którym ROP zarządzany jest przez biznes - podkreślali uczestnicy konferencji dotyczącej nowego systemu gospodarowania odpadami, zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

W czasie spotkania zaprezentowano raport „Szacunek kosztu netto selektywnej zbiórki, transportu i zagospodarowania selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych" przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez firmę Deloitte.

Z raportu wynika m.in., że koszty odbioru i transportu żółtego pojemnika/worka ze względu na wielość frakcji w nim zawartych mogą przekraczać 1500 zł za tonę, mimo, że znajdują się tam odpady opakowaniowe, których wartość rynkowa pozwala na samofinansowanie. Przykładem są opakowania z PET, dla których szacunek kosztu zagospodarowania wskazuje na zysk, jednakże dodając koszty odbioru i transportu, firmy muszą liczyć się z dopłatą za wprowadzanie na rynek tego typu opakowań. Dla frakcji aluminium z kolei, zbieranej przede wszystkim w tzw. obrocie komercyjnym, czy przez skupy złomu, przychody ze sprzedaży surowca przewyższają koszty zagospodarowania odpadów, co daje realny zysk za pozyskanie tego surowca.

Więcej na: konfederacjalewiatan.pl

więcej
  • przez oigospl

System kaucyjny – resort cały czas pracuje nad projektem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że przygotowało już wstępny projekt ustawy, dzięki której będzie można wprowadzić system kaucyjny dla wybranych opakowań. Resort liczy, że w tym roku uda się go przekazać do parlamentu 

- Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego dla wybranych rodzajów opakowań znajdują się na etapie prac wewnętrznych w resorcie klimatu i środowiska. W ramach tych prac przygotowany został wstępny projekt ustawy wprowadzającej rozwiązania zmierzające do wprowadzenia systemu kaucyjnego – czytamy w odpowiedzi na Ministerstwa.

Więcej na: www.portalsamorzadowy.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.