2021

WEI: Różnica między kijem a marchewką

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym komentarzem red. Łukasza Warzechy dotyczącym faktów i mitów związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. 

- Gdy ostatecznie kształt systemu zostanie ujawniony, wiele osób może czekać szok. Bardzo bowiem możliwe, że podatek zostanie nałożony nie tylko na butelki z napojami, ale też na praktycznie wszystkie opakowania plastikowe, a więc także np. te z jogurtem czy kefirem. Rachunek za typowe zakupy w markecie wzrośnie skokowo nawet o kilkadziesiąt złotych (kaucja może wynieść ponad 1 zł za każde opakowanie), co dla wielu uboższych osób będzie barierą nie do przejścia. Mało tego – mowa jest o tym, że zwrot wcale nie będzie w gotówce, ale w jakich bonach na zakupy. Kto miałby zapewniać obsługę takiego systemu i za ile? - czytamy w komentarzu.

Więcej na: wei.org.pl

więcej
  • przez oigospl

Onet: Obywatel UE wytwarza średnio pół tony śmieci rocznie

W 2019 r. w UE wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Odpowiada to 502 kg na osobę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem (495 kg), ale w porównaniu ze szczytem w 2008 r. (518 kg) odnotowano spadek - podał Eurostat. Polska znalazła się na końcu zestawienia, wytwarzając relatywnie najmniej śmieci.

Najwięcej odpadów komunalnych na osobę spośród państw członkowskich UE wytworzyła w 2019 r. Dania - 844 kg. Inne kraje, które wytworzyły ponad 600 kg odpadów komunalnych per capita, to Luksemburg (791 kg), Malta (694 kg), Cypr (642 kg) i Niemcy (609 kg). Polska jest poniżej średniej europejskiej w 2019 roku wytworzyliśmy 336 kg odpadów na osobę.

Więcej na: wiadomosci.onet.pl

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: System kaucyjny i projekt ROP gotowe

Jak podaje Portal Samorządowy za kilka dni powinniśmy poznać projekt ustawy dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Oddzielną ustawą ma być wprowadzany system kaucyjny. Ministerstw Klimatu i Środowiska chciałoby, by obie ustawy obowiązywały od początku 2022 roku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakończyło prace na projektem ustawy o wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Jak mówi Marzena Berezowska, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w MKiŚ w ubiegłym tygodniu przekazany został wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac Kancelarii Premiera.

- Prace u nas są zakończone i projekt jest w departamencie prawnym. Teraz czekamy na posiedzenie zespołu do spraw programowania pracy rządu, na którym pan minister Jacek Ozdoba omówi główne założenia do projektu i gdy uzyskamy wpis do wykazu będziemy mogli tym samy przekazać projekt do konsultacji zewnętrznych. Ja liczę, że to kwestia tygodnia-dwóch - mówi Berezowska.

Więcej na: www.portalsamorzadowy.pl

więcej
  • przez oigospl

Pierwsze recyklomaty mają stanąć w urzędach i szpitalach

W Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości stanął recyklomat. Urządzenie przyjmuje puszki aluminiowe i butelki PET, a aplikacja, którą trzeba zainstalować w telefonie, każde opakowanie przelicza na punkty – będzie je można w przyszłości zamienić na bilet do kina czy teatru.

Urządzenie powstało w ramach przedsięwzięcia ekoMałopolska, którego celem jest podjęcie działań na rzecz poprawy jakości środowiska w województwie.

“Recyklomat jest dowodem na to, że samorząd województwa i jego instytucje bardzo mocno włączają się w działania środowiskowe, w walkę o to, aby recykling, +zero waste+ i gospodarka zamkniętego obiegu była istotnym elementem naszego codziennego życia” – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Dyrektor MCP Rafał Solecki mówił, że ważne było, aby pomoc z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej trafiła jak najszybciej do tych, którzy jej potrzebują, i to się udało – po podpisaniu umów środki na drugi dzień trafiały na konto bankowe przedsiębiorcy.

Więcej na: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.