Pilotaż otwartego systemu BDO rozpoczęty

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, rozpoczął się pilotaż otwarty systemu BDO, w którym mogą wziąć udział wszystkie podmioty posiadające wpis w Rejestrze-BDO. 

Aby skorzystać z pilotażu należy zalogować się do serwisu pod adresem https://bdo-test.mos.gov.pl.

Logowanie uczestników pilotażu będzie odbywało się za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej oraz dostawców tożsamości (tj. Profil Zaufany, bankowość elektroniczna lub inni dostawcy). Po potwierdzeniu tożsamości osoby fizycznej przez Węzeł Krajowy użytkownik otrzyma dostęp do konta testowego w BDO.

Więcej na: bdo.mos.gov.pl

więcej
  • przez oigospl

Kamień milowy w zagospodarowaniu elektroodpadów

Nowa dyrektywa Komisji Europejskiej w walce z problemem elektroodpadów

Reperować zamiast wyrzucać. Urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny być łatwiejsze do naprawy. Tak stanowi nowa dyrektywa UE. To kamień milowy, twierdzą obrońcy środowiska. Dyrektywa ta ma także pewne luki.

Komisja Europejska wydała nową dyrektywę w tej sprawie. Przewiduje ona, że od roku 2021 począwszy, producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych w UE obok podania dokładnych danych na temat zużywanej przez nie energii elektrycznej, po raz pierwszy będą musieli także ułatwić naprawę i wydłużyć okres użytkowania takich urządzeń jak pralki, zmywarki, lodówki, silniki elektryczne, źródła światła i monitory LED. Poza tym producenci muszą zagwarantować dostępność części zamiennych do nich przez przynajmniej 10 lat po ich zakupie. Nową dyrektywą nie są objęte laptopy i smartfony.

Więcej na: gazeta.pl

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo Środowiska staruje z nową kampanią

„Piątka za segregację” to nazwa nowej kampanii Ministerstwa Środowiska dotyczącej popularyzacji zasad prawidłowej segregacji i postępowania z odpadami komunalnymi. Hasło to nawiązuje do wprowadzonego ostatnio w naszym kraju Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Program ten skierowany jest zarówno do samorządów jak i właścicieli nieruchomości, a także mieszkańców blokowisk.

Celem całej kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  • Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Więcej informacji na stronie kampanii: https://naszesmieci.mos.gov.pl/

więcej
  • przez oigospl

Co trzeci Polak nie segreguje odpadów

Według badania przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu tylko 66 proc. Polaków deklaruje że segreguje swoje odpady. Niestety tylko 15 proc potrafi to zrobić poprawnie, zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Może mieć to związek ze zbyt niską świadomością dotycząca postępowania z odpadami. Niewiele osób wie również że nie ma konieczności mycia wyrzucanych odpadów. 

Badanie to pokazuje również jak duża moc tkwi w edukacji ekologicznej i przekazywaniu wiedzy na temat prawidłowych zasad segregacji odpadów. Kluczowe jest aby uświadomić już od najmłodszych lat jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. 

Więcej na: portalkomunalny.pl/

więcej
  • przez oigospl

Kto zapłaci za rozszerzoną odpowiedzialność producentów

Według zapowiedzi ministra Sławomira Mazurka w 2020 roku, ma zostać wprowadzona zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Największym pytaniem pozostaje kwestia kot zapłaci za te zmiany.

Jak podaje serwis Portal Komunalny jeśli sprowadzimy ROP tylko do ekonomii, szybko okaże się, że producenci, a w konsekwencji konsumenci poczują dodatkowy podatek na swoich plecach. Całość prawdopodobnie i tak zostanie przerzucona na konsumenta, który już w tej chwili jest zobowiązany – tylko że przez gminy – do uiszczania tzw. opłaty śmieciowej – wnosi je do systemu zagospodarowania odpadów.

Producenci powinni pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż podniesienie cen produktów może przynieść im spadek sprzedaży, więc rozsądne będzie zastanowienie się nad dodatkowymi elementami, które mogą znacząco przyczynić się do łatwiejszego wprowadzenia ROP.

Więcej na: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.