Nowe wytyczne w zakresie postępowania z odpadami w czasie epidemii

Jak podaje portal odpady-help.pl nowe wytyczne, opracowane przez Ministerstwo Klimatu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) pt.:„Wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)”skierowane są do:

  • gmin,
  • osób zdrowych objętych kwarantanną oraz osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa,
  • osób przebywających w izolacji,
  • podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów i gospodarowaniem odpadami.

Więcej na:odpady-help.pl

więcej
  • przez oigospl

PK: Gospodarujący odpadami chcą ułatwień na czas pandemii

Tomasz Uciński z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami wyjaśnia, jakie postulaty kieruje branża gospodarki odpadami do rządu w związku z panującą pandemią koronawirusa. Chodzi m.in. o zawieszenie osiągania tzw. poziomów odzysku czy dostosowywania zakładów do innych wymagających przepisów.

Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem wideo: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl

Policja: Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej

Jak informują funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP Katowice zatrzymane zostały kolejne trzy osoby zamieszane w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów na terenie Śląska i innych województw. Śledczy, którzy od prawie dwóch lat rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, ustalili i zatrzymali kolejnych jej członków. Mężczyźni wpadli w ręce stróżów prawa w różnych miejscach na terenie południowej i centralnej Polski. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Utylizacja ponad 2 tys. ton odpadów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska może kosztować nawet kilka mln złotych.

Wszyscy trzej usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Wobec 38-letniego mieszkańca Rybnika sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Pozostali zostali objęci policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwotach od 5 do 10 tys. zł.

Koszty utylizacji ponad 2 tys. ton niebezpiecznych odpadów szacowane są na kilka milionów złotych.

Do tej pory w sprawie zatrzymano 25 osób wchodzących w skład grupy przestępczej. 19 podejrzanych usłyszało zarzuty i zostało tymczasowo aresztowanych, pozostali zostali objęci policyjnymi dozorami oraz poręczeniami majątkowymi.

Więcej na: policja.pl

 

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo Klimatu przygotowało objaśnienie w sprawie zmian w decyzjach

Ministerstwo Klimatu przygotowało objaśnienie w sprawie składanie wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami. Prawnicy i znaczna część przedsiębiorców miała wątpliwości, czy jeśli złożony przez nich wniosek okaże się niekompletny ich pozwolenia wygasną.

Resort przypomina, że 5 marca 2020 r. mija termin złożenia wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które wynikają z nowelizacji ustawy o odpadach. Wnioski, które zostały złożone w terminie, ale zawierają braki formalne, będą mogły zostać uzupełnione w terminie wskazanym przez właściwy organ ochrony środowiska.

W objaśnieniu przygotowanym przez Wiceministra Jacka Ozdobę czytamy, że gdy wniosek zawierający braki formalne zostanie złożony przed upływem ustawowego terminu, decyzja w zakresie gospodarowania odpadami nie wygaśnie po 5 marca 2020 r., jeżeli wniosek ten zostanie uzupełniony zgodnie przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

Więcej szczegółów na: www.gov.pl/web/klimat

więcej
  • przez oigospl

Kto może zyskać na systemie kaucyjnym

Zapraszamy do lektury ciekawego materiału na serwisie portalkomunalny.pl dotyczącego próby wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Podczas ostatniego spotkania pre konsultacyjnego w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producentów Ministerstwo Klimatu zaproponowało koncepcję wprowadzenie takiego systemu. Wydaje się zatem, że decyzja polityczna w tym temacie już zapadła. Pozostaje jednak wiele pytań dotyczących szczegółów tego rozwiązania. Ile miałaby wynosić kaucja? Z punktu widzenia organizatorów systemu kaucyjnego, samorządów i gospodarujących odpadami to kwestia wtórna. Znacznie ważniejszą jest podzielenie obowiązków między wytwórcami, handlem, przetwórcami i recyklerami. Nie ulega wątpliwości, że na systemie kaucyjnym ktoś zyska, ale także ktoś straci.

Więcej na: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.