Jacek Ozdoba nowym Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu

Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Ozdobę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu. Nominację wręczył Michał Kurtyka, minister klimatu.

Nowy wiceminister klimatu obejmie stanowisko, które na początku stycznia opuścił Sławomir Mazurek. Do obowiązków Jacka Ozdoby należeć będzie zatem przede wszystkim nadzór nad gospodarką odpadami.

Jacek Ozdoba ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w warszawskich kancelariach adwokackich.

Więcej na: www.gov.pl/web/klimat

więcej
  • przez oigospl

Senat zapowiada zmiany w BDO

Oprócz równoległego prowadzenia ewidencji w formie papierowej, Senat proponuje również wydłużenie terminów sprawozdawczości odpadów w BDO. To propozycje Senackiej Komisji Środowiska podczas pracy nad nowelą ustawy o odpadach.

Senatorowie należący do Komisji Środowiska na posiedzeniu, które odbyło się 14 stycznia br., rozpatrzyli nowelizację ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dokument wydłuża możliwość prowadzenia ewidencji odpadowej w formie papierowej do 30 czerwca.

Senacka komisja popiera zmiany, które wprowadzają m.in. obligo dla przedsiębiorców prowadzenia ewidencji odpadów w formie papierowej lub elektronicznej prowadzonej poza BDO w przypadku awarii.

więcej
  • przez oigospl

Wiceminister Sławomir Mazurek odwołany ze stanowiska

Sławomir Mazurek został odwołany ze stanowiska Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu. Informacja o jego odwołaniu ukazała się na Twitterze. Oficjalne powody jego odejścia nie są znane.

„Premier Mateusz Morawiecki odwołał Sławomira Mazurka ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu. Minister Michał Kurtyka podziękował mu za dotychczasowy wkład w prace resortu” – to oficjalna informacja zawarta w mediach społecznościowych Ministerstwa Klimatu.

Więcej na: twitter.com/MinKlimatu/

więcej
  • przez oigospl

System kaucyjny coraz bliżej?

Minister Klimatu, Michał Kurtyka w wywiadzie dla Radia Plus odniósł się do wcześniejszych zapowiedzi resortu dotyczących wprowadzenia w naszym kraju systemu kaucyjnego dla opakowań. Zapowiedział, że system jest niezbędny, aby uzdrowić system gospodarki odpadami w Polsce.

– Jestem przekonany, że system kaucyjny jest niezbędny ze względu na konieczność nadania wartości odpadom – mówił Kurtyka, zapowiadając chęć dialogu na temat ewentualnie przyjętych rozwiązań ze środowiskiem przedsiębiorców.

– Wtedy kiedy nadamy wartość odpadom będziemy w stanie obniżyć koszty gospodarki odpadami dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ale również do tego, by ograniczyć marnotrawstwo. Kiedy patrzymy, ile tych opakowań jest, to wydaje się, że to nie jest do końca racjonalny sposób gospodarowania – dodał.

Przypomnijmy, że temat wprowadzenia na polski rynek gospodarowania odpadami systemu kaucyjnego pojawił się już w 2017 roku. Wtedy to, po analizie przygotowanej przez firmę Deloitte szacunkowy koszt 5 letniej implementacji takiego systemu kształtował się na poziomie 19-24 mln zł.

Więcej na: www.radioplus.pl

więcej
  • przez oigospl

Główny Urząd Statystyczny o odpadach

Jak wynika z najnowszego raportu GUS dotyczącego m.in. gospodarki odpadami za rok 2018, wytwarzamy coraz więcej odpadów w naszych domach.

Raport pokazuje, że rocznie statystyczny Polak wytwarza 325 kg odpadów komunalnych. Nadal jesteśmy jednak poniżej średniej europejskiej. Do recyklingu trafiło 26 proc. odpadów. Poprawia się selektywna zbiórka.

W 2018 r. wytworzono 12 485 tys. ton odpadów komunalnych i odnotowano wzrost wytworzenia o 4,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca z 311 kg w 2017 r. do 325 kg w 2018 r.

Najwyższy wskaźnik ilości wytworzonych odpadów na mieszkańca, wynoszący 394 kg, odnotowano w 2018 r. w województwie dolnośląskim, do czego zdecydowanie przyczyniło się miasto Wrocław wytwarzając 531 kg odpadów komunalnych na mieszkańca.

Najniższą wartość tego wskaźnika osiągnięto w województwie świętokrzyskim, gdzie na mieszkańca przypadało 201 kg odpadów komunalnych wytworzonych w ciągu roku.

Więcej na: stat.gov.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.