Konfederacja Lewiatan o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów

Parapodatkowy system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) z centralnym poborem i arbitralną dystrybucją opłat, nie zwiększy recyklingu odpadów, a podwyższy koszty. W zdecydowanej większości krajów UE mamy do czynienia z modelem, w którym ROP zarządzany jest przez biznes - podkreślali uczestnicy konferencji dotyczącej nowego systemu gospodarowania odpadami, zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

W czasie spotkania zaprezentowano raport „Szacunek kosztu netto selektywnej zbiórki, transportu i zagospodarowania selektywnie zbieranych odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych" przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez firmę Deloitte.

Z raportu wynika m.in., że koszty odbioru i transportu żółtego pojemnika/worka ze względu na wielość frakcji w nim zawartych mogą przekraczać 1500 zł za tonę, mimo, że znajdują się tam odpady opakowaniowe, których wartość rynkowa pozwala na samofinansowanie. Przykładem są opakowania z PET, dla których szacunek kosztu zagospodarowania wskazuje na zysk, jednakże dodając koszty odbioru i transportu, firmy muszą liczyć się z dopłatą za wprowadzanie na rynek tego typu opakowań. Dla frakcji aluminium z kolei, zbieranej przede wszystkim w tzw. obrocie komercyjnym, czy przez skupy złomu, przychody ze sprzedaży surowca przewyższają koszty zagospodarowania odpadów, co daje realny zysk za pozyskanie tego surowca.

Więcej na: konfederacjalewiatan.pl

więcej
  • przez oigospl

System kaucyjny – resort cały czas pracuje nad projektem

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że przygotowało już wstępny projekt ustawy, dzięki której będzie można wprowadzić system kaucyjny dla wybranych opakowań. Resort liczy, że w tym roku uda się go przekazać do parlamentu 

- Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego dla wybranych rodzajów opakowań znajdują się na etapie prac wewnętrznych w resorcie klimatu i środowiska. W ramach tych prac przygotowany został wstępny projekt ustawy wprowadzającej rozwiązania zmierzające do wprowadzenia systemu kaucyjnego – czytamy w odpowiedzi na Ministerstwa.

Więcej na: www.portalsamorzadowy.pl

więcej
  • przez oigospl

WEI: Różnica między kijem a marchewką

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym komentarzem red. Łukasza Warzechy dotyczącym faktów i mitów związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. 

- Gdy ostatecznie kształt systemu zostanie ujawniony, wiele osób może czekać szok. Bardzo bowiem możliwe, że podatek zostanie nałożony nie tylko na butelki z napojami, ale też na praktycznie wszystkie opakowania plastikowe, a więc także np. te z jogurtem czy kefirem. Rachunek za typowe zakupy w markecie wzrośnie skokowo nawet o kilkadziesiąt złotych (kaucja może wynieść ponad 1 zł za każde opakowanie), co dla wielu uboższych osób będzie barierą nie do przejścia. Mało tego – mowa jest o tym, że zwrot wcale nie będzie w gotówce, ale w jakich bonach na zakupy. Kto miałby zapewniać obsługę takiego systemu i za ile? - czytamy w komentarzu.

Więcej na: wei.org.pl

więcej
  • przez oigospl

Onet: Obywatel UE wytwarza średnio pół tony śmieci rocznie

W 2019 r. w UE wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Odpowiada to 502 kg na osobę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem (495 kg), ale w porównaniu ze szczytem w 2008 r. (518 kg) odnotowano spadek - podał Eurostat. Polska znalazła się na końcu zestawienia, wytwarzając relatywnie najmniej śmieci.

Najwięcej odpadów komunalnych na osobę spośród państw członkowskich UE wytworzyła w 2019 r. Dania - 844 kg. Inne kraje, które wytworzyły ponad 600 kg odpadów komunalnych per capita, to Luksemburg (791 kg), Malta (694 kg), Cypr (642 kg) i Niemcy (609 kg). Polska jest poniżej średniej europejskiej w 2019 roku wytworzyliśmy 336 kg odpadów na osobę.

Więcej na: wiadomosci.onet.pl

więcej
  • przez oigospl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: System kaucyjny i projekt ROP gotowe

Jak podaje Portal Samorządowy za kilka dni powinniśmy poznać projekt ustawy dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Oddzielną ustawą ma być wprowadzany system kaucyjny. Ministerstw Klimatu i Środowiska chciałoby, by obie ustawy obowiązywały od początku 2022 roku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakończyło prace na projektem ustawy o wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Jak mówi Marzena Berezowska, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w MKiŚ w ubiegłym tygodniu przekazany został wniosek o wpisanie projektu do wykazu prac Kancelarii Premiera.

- Prace u nas są zakończone i projekt jest w departamencie prawnym. Teraz czekamy na posiedzenie zespołu do spraw programowania pracy rządu, na którym pan minister Jacek Ozdoba omówi główne założenia do projektu i gdy uzyskamy wpis do wykazu będziemy mogli tym samy przekazać projekt do konsultacji zewnętrznych. Ja liczę, że to kwestia tygodnia-dwóch - mówi Berezowska.

Więcej na: www.portalsamorzadowy.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.