System kaucyjny potrzebuje ram prawnych

Jak czytamy na portalu komunalnym na początku września odbyło się posiedzenie senackiej komisji środowiska, na której wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, określił się jako „entuzjasta” systemu kaucyjnego. Podkreślił, że system ten miałby być wprowadzony razem z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów, a przy tym być… dobrowolny.

Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Północno-Wschodniej w ramach Grupy TOMRA zwraca uwagę, że mówiąc o opłacie za odpady, przede wszystkim należy zacząć od rozróżnienia mieszkańca i konsumenta. W tej chwili bowiem za wszystko płaci mieszkaniec, niezależnie od tego, ile śmieci wyprodukuje – czy będzie to jedna butelka po wodzie w miesiącu, czy dziesięć dziennie. Dlatego powinniśmy dążyć do wprowadzenia zasady „pay as you throw”, czyli do płacenia za tyle odpadów, ile wyprodukujemy. – Jeśli ktoś pije 10 wód mineralnych dziennie, niech za 10 butelek dziennie płaci – mówi Anna Sapota. – Z tym związana jest rozszerzona odpowiedzialność producenta, zgodnie z którą to nie gmina, a producent musi zagospodarować odpad, który powstał po zużyciu przez klienta jego produktu. Z rozmów z przedstawicielami branży wynika, że większość interesariuszy jest już przygotowana na tę zmianę – dodaje.

Więcej na:portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl

Stanowisko Ministerstwa Klimatu dotyczące obniżenia poziomów zbierania za rok 2020

Jak wynika z pisma Ministerstwa Klimatu skierowanego do OIGOŚ, aktualnie nie planuje się zmian w zakresie poziomów zbierania za rok 2020 w odniesieniu do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opakowań pochodzących z gospodarstw domowych.

więcej
  • przez oigos

Paweł Ciećko odwołany ze stanowiska GIOŚ

Prezes Rady Ministrów z dniem 28 lipca 2020 r. odwołał Pawła Ciećko ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – taki lakoniczny komunikat opublikowano na stronach GIOŚ.

Na razie nie podano, kto miałby zastąpić odwołanego Ciećkę. Tymczasowo obowiązki szefa GIOŚ pełni zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Surmacz.

Więcej na: www.portalsamorzadowy.pl

więcej
  • przez oigospl

Polacy chcą powszechnej kaucji za butelki

Jak podaje portalkomunalny.pl z badania UCE Research wynika, że prawie 60% dorosłych Polaków chciałoby wprowadzenia obowiązkowej kaucji na butelki, a powyżej 40% osób – na puszki. Ministerstwo Klimatu informuje, że trwają prace nad regulacjami w tym zakresie. Wśród nich będzie m.in. powszechność, brak obowiązku posiadania paragonu i minimalna wysokość kaucji.

57 proc. badanych jest za wprowadzeniem obowiązkowej kaucji na butelki, a 34 proc. jest przeciwko. System kaucyjny powszechnie istniał w Polsce przed 1990 r. Dlatego aż co trzeci badany nie chce ww. obowiązku – komentuje dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert Business Centre Club ds. gospodarki odpadami.

Ponadto rekomendowane jest opracowanie własny system standaryzacji opakowań, połączonego z dopuszczeniem do obrotu niestandardowych butelek, puszek i innych tego typu materiałów w zamian za pokrycie wszelkich kosztów ich pełnego unieszkodliwienia.

Więcej na: portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl

Poziomy odzysku i recyklingu w gminach

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w lipcu Ministerstwo Klimatu ma zaprezentować nowy pakiet odpadowy, który będzie dotyczył m.in. metody obliczania poziomów odzysku przez gminy. Jak zapowiedział wiceminister Jacek Ozdoba, prawdopodobnie gminy będą je wyliczać według dotychczasowego wzoru, ponieważ jest to metoda dla nich korzystna i nie stoi ona w sprzeczności z prawem unijnym.

Wiceminister Ozdoba zadeklarował też, że pod koniec tego tygodnia zapadnie decyzja w sprawie poziomów recyklingu, które muszą osiągnąć gminy. Jak wiadomo, w tym roku ma to być co najmniej 50%, jednak nie jest tajemnicą, że wiele samorządów będzie miało z tym problem.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2019 r. poz. 2010), w 2020 r. samorządy mają obliczać poziomy recyklingu od całej masy odpadów komunalnych, czyli łącznie z odpadami biodegradowalnymi, zużytym sprzętem, tekstyliami i odpadami wielkogabarytowymi.

Więcej na:portalkomunalny.pl

więcej
  • przez oigospl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.